Detský bežecký maratón

V posledný prázdninový víkend, v sobotu 31. augusta 2019 sa v Parku pod pamätníkom SNP uskutočnil  už 8. ročník najväčšieho detského bežeckého podujatia Generali Balans Minimaratón 2019.

Účastníkom sa podarilo vytvoriť slovenský rekord v počte detí držiacich sa za ruky a vytvárajúcich tak živú reťaz.

Deti v rôznom veku si zmerali bežecké schopnosti na najväčšom bežeckom podujatí pre deti na Slovensku. Aj napriek extrémne  horúcemu počasiu zúčastnilo 511 detí. Zapojiť sa mohli do 14 kategórií. Od batoliat až po 15- ročných, dokonca aj mamičky, či oteckovia s kočíkmi.

Spolu prišlo do Parku pod Pamätníkom SNP viac ako dvetisíc ľudí, návštevníci boli najmä zo stredného Slovenska, medzi nimi najmä mladé rodiny, ktoré vyznávajú  zdravý životný štýl. Akcia je každý rok viac a viac populárnejšia aj  pre ľudí mimo banskobystrického regiónu. Niektorí pricestovali až zo Žiliny, Popradu, Trenčína, Košíc aj Bratislavy.

Organizátori na akciu využili celú plochu parku, na ktorej sa mohli prezentovať športové kluby a miesto ostalo aj na aktivity pre deti a rodičov.

Najsilnejšie  kategóriou boli dievčatá vo veku  od 8 do 10 rokov, v  ktorej štartovalo až 87 účastníčok,  nasledovali chlapci  od 8 do 10 rokov, ktorých bolo 61. Nezaostávali ani malí lezúni, či rodičia s kočíkmi a hendikepované  deti.

Deti ukázali bežecké výkony a v rámci jednej kategórie, chlapcov od 11 do 12 rokov, mali dokonca až dvoch  víťazov, keďže ani cieľová kamera nepotvrdila rozdiel v dobehu.

Prázdninové predpoludnie nepatrilo iba behu. Na Generali Balans Minimaratóne sa podaril aj unikátny rekord v počte detí držiacich sa za ruky a vytvárajúcich tak živú reťaz. Spoločne sa v rámci  reťaze držalo až 242 detí rozmanitého veku.  Zapísali sa tak do Knihy slovenských rekordov. Živá reťaz symbolizovala reťaz pomoci celosvetovej iniciatívy The Human Safety Net, ktorá pomáha znevýhodneným.

Na Slovensku sa iniciatíva venuje  deťom zo znevýhodnených rodín a to v programe Učenie pre život.  V Parku pod pamätníkom SNP bol pre účastníkov pripravených niekoľko aktivít aj stánkov, v ktorých sa návštevníci dozvedeli viac o rôznych športoch  a zdravom životnom štýle.