Výtvarné a hudobné dielne na Stanici v Žiline

Stanica Žilina-Záriečie je budova bývalej železničnej zastávky v ktorej sídli kultúrne centrum Stanica. Kultúrne centrum prevádzkuje žilinské občianske združenie Truc sphérique.

Objekt je zaradený do medzinárodnej siete nezávislých kultúrnych inštitúcií  Trans Europe Halles. Existujú ako občianske iniciatívy, ktoré revitalizujú prázdne industriálne objekty na priestory pre umenie a kultúrne aktivity. Na Slovensku je Stanica spoluzakladateľom Antény – siete pre nezávislú kultúru.

Program je zameraný na festivaly, predstavenia, koncerty, premietania, výstavy a aj tvorivé dielne. Stanica však stále spĺňa účel čakárne pre cestujúcich na trase Žilina – Rajec. Výsledkom je spojenie kultúrnych a spoločenských aktivít s priestorom pre verejnosť.

Na žilinskej Stanici od 21. septembra až do decembra 2020  uskutočnili dielne pre deti a rodičov – Výtvarky, Pidivýtvarky, Muzilienky a Keramika.Vybrať si mohli, čo sa im naviac hodilo, stačilo sa prihlásiť.

Výtvarka, boli to tvorivé aktivity pre predškolákov a menších školákov najmä výtvarného charakteru s prepojením na súčasné umenie. V pondelok popoludní si na svoje prišli predškoláci, v utorok opäť tí najmenší a následne prišli na rad školáci. v stredu  bola dielňa  zase otvorená pre školákov so zameraním na keramiku.

Pidivýtvarka, boli tematické hravé výtvarné aktivity zamerané na základe výtvarne techniky pre mladšie deti vo veku  od 2 do 6 rokov, vo dvojici s rodičom, či pre predškolákov.

Keramika a modelovanie bola ďalšou dielňou, ktorú túto otvorili po ročnej prestávke pre školákov v utorok a v stredu kombinovanú aj s výtvarkou pre školákov a vo štvrtok fungovala pre školákov.

Muzilienka boli hudobné – pohybové kurzy určené najmenšie deti vo veku od jedného roka do troch rokov za účasti rodičov.